Zagłębie Lubin | Official site | Polish Champion 1991, 2007

Aktualności

Chcemy szkolić na najwyższym poziomie

27.05.2013 08:20 | Kategoria: Młodzież

Prezes Zarządu Marek Bestrzyński o wdrażanym projekcie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Zagłębie Lubin S.A. wspólnie z KGHM Polska Miedź S.A. wdraża projekt nowoczesnej akademii piłkarskiej. Jakie są jego założenia?
Marek Bestrzyński: - Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie to długofalowy projekt, który zakłada profesjonalne szkolenie młodych piłkarzy w oparciu o najlepsze i sprawdzone w Europie standardy. Na bazie wieloletnich doświadczeń trenerów, którzy przygotowywali zawodników do gry o najwyższe cele, chcemy szkolić zawodników w Lubinie. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej bazy treningowej tuż obok Stadionu Zagłębia, wdrożenie ujednoliconego programu szkoleniowego oraz optymalizację struktury organizacyjnej naszej akademii piłkarskiej. Budujemy nowe boiska, a w perspektywie powstanie funkcjonalne zaplecze treningowe dla młodzieżowych drużyn. Czeka nas sporo pracy, ale za kilka lat zaczniemy doceniać jej efekty.

Skąd się w ogóle zrodził pomysł stworzenia akademii piłkarskiej jako motora napędowego klubu?
- Projekt Akademii to wynik kilkunastomiesięcznych konsultacji z właścicielem klubu, czyli KGHM. Zarząd Polskiej Miedzi oczekiwał od nas opracowania i wdrożenia planów strategicznych, które sprawiłyby, że Zagłębie Lubin, jako ważny ośrodek animacji życia społecznego, wpisze się w plan działań KGHM na rzecz społeczności Zagłębia Miedzowego. Dlatego w pierwszej kolejności, a więc na początkowych etapach szkolenia, będziemy się starali rozwijać talenty przede wszystkim młodych zawodników z regionu.

Szkolenie młodzieży w oparciu o europejskie standardy wymaga odpowiednio wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Czy Zagłębie posiada odpowiednich ludzi?
- W celu podniesienia poziomu szkolenia klub zatrudnił holenderskiego szkoleniowca, który ma doświadczenie trenerskie oraz w zakresie organizacji i zarządzania akademiami piłkarskimi. Richard Grootscholten, który pełni obowiązki Dyrektora Technicznego AP KGHM Zagłębie, przygotowuje ujednolicony program szkolenia, który zostanie wdrożony w naszej akademii. Oczywiście już teraz Zagłębie Lubin, obok Legii Warszawa i Lecha Poznań, najlepiej szkoli młodzież w Polsce i doceniamy umiejętności naszych szkoleniowców. Chcemy jednak, by pracujący w Lubinie trenerzy, podnosili swoje kompetencje zawodowe, a powinni się uczyć od najlepszych. W przyszłości Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie ma uchodzić w Polsce za wzorcową.

Dlaczego akurat trener z Holandii ma opracować i wdrożyć system szkolenia?
- Przyznam, że przez ostatni rok rozpatrywaliśmy kilka kandydatur z Polski,  jak i zagranicy. Pan Richard Grootscholten pracował w klubach, które odnoszą sukcesy na polu szkolenia młodzieży i samo jego doświadczenie zawodowe robi wrażenie. Decyzja o powierzeniu akurat jemu funkcji Dyrektora Technicznego zapadła po przedstawieniu przez niego całościowej i długofalowej koncepcji funkcjonowania akademii, która była najlepsza ze wszystkich. System szkolenia piłkarzy                        w holenderskich klubach sprawdza się od lat, młodzi piłkarze szybko debiutują w rodzimej lidze,a później dobrze radzą sobie w najmocniejszych ligach Europy. Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie ma stworzyć dzieciom z regionu podobne warunki do rozwijania umiejętności, do tych, w których trenują ich rówieśnicy na zachodzie.

Jaki jest planowany harmonogram realizacji projektu?
- Według pierwotnych założeń, horyzont czasowy projektu związany był z pełnym cyklem szkolenia, który obejmuje około 10 lat. Po przeprowadzonych analizach zasobów, którymi dysponujemy, zakładamy, że do końca obecnej dekady, Zagłębie Lubin stanie się klubem, który będzie skutecznie rywalizował w rozgrywkach krajowych, a dalszej kolejności międzynarodowych, w oparciu o drużynę opartą na swoich wychowankach.

Źródło: Zagłębie Lubin S.A.
Foto: Tomasz Folta